Panthenol (provitamin B5) na vlasy: Znáte jeho účinky?

Panthenol je jiný název provitamínu B5, který se poměrně často nachází jak v doplňcích stravy, tak v kosmetice. A speciálně pak v té, která se používá na vlasy. Co vám ale může tato látka vlastně nabídnout? A proč byste ji měly začít vyhledávat i vy?

Vitamíny skupiny B jsou jedna velká rodina, která zahrnuje mnoho členů. I když jsou tyto vitamíny primárně důležité pro normální funkci metabolismu a pro dostatek energie, některé vitamíny skupiny B jsou klíčové pro normální vývoj buněk či pro podporu normálního stavu vlasů a pokožky.

Jedním z nich je vitamín B5, kterému se říká kyselina pantothenová, a který může přispět k pěstěnému a upravenému zevnějšku.

Co je to panthenol?

Kyselina pantothenová, vitamín B5 nebo panthenol. To jsou názvy jedné látky, která má využití jak v oblasti péči o tělo, tak o pokožku. Jde o ve vodě rozpustný vitamín, který je klíčový pro tělesné metabolické procesy. Aktivní formou kyseliny pantothenové v těle je koenzym A, který je nutný při metabolizaci lipidů a sacharidů. Také je důležitý pro syntézu hormonů a dalších důležitých látek.

Mezi projevy nedostatku vitamínu B5 v organismu patří například:

  • Křeče v nohách
  • Nechutenství
  • Nespavost
  • Deprese
  • Snížená funkce imunitního systému

Vzhledem k tomu, že je vitamín B5 rozpustný ve vodě, v případě přebytku se ho tělo dovede zbavit prostřednictvím moči. Nemusíte se tedy bát, že se jím předávkujete.

panthenol na vlasy

Panthenol a jeho účinky na zdraví

Jak už bylo řečeno, panthenol je skutečně důležitým hráčem v oblasti metabolismu. Jelikož pomáhá tělu správně hospodařit s přijatými látkami a podporuje produkci hormonů a dalších klíčových látek (hemoglobin, aminokyseliny…), jeho nedostatek může mít na organismus člověka skutečně dalekosáhlé dopady.

Dále se často používá v přípravcích na podporu normálního stavu kůže a nehtů. V takovém případě může přispět k omezení zarudnutí pokožky, omezit vznik zánětů a může přispět k lepšímu hojení ran. (Například po holení.) V neposlední řadě také přispívá k normální elasticitě pokožky a k udržení její hydratace. Co se týče panthenolu a jeho důležitosti pro nehty, díky němu mohou být silnější a odolnější, což může omezit jejich třepení a lámání.

Jak působí na vlasy?

Nejlepší účinky panthenolu se tradičně připisují jeho aplikaci na vlasy. Speciálně pak v případě, že je máte z nějakého důvodu suché a poškozené.

Jeho pravidelné používání může v tomto ohledu přispět k/ke:

  • Posílení vlasů
  • Zjemnění vlasů
  • Měkkosti vlasů

V neposlední řadě, panthenol dodává vlasům hydrataci a má tendenci je chránit před předčasným poškozením, které může být způsobeno negativními vlivy z vnějšího prostředí. Pokud tedy potřebujete své kštici dodat nový život, vitamín B5 by měl být součástí vaší pečující rutiny.

jak používat panthenol na vlasy

Jak ho používat?

Použití panthenolu je poměrně snadné. Kromě toho, že se nachází v nespočtu pečujících přípravků na vlasy, jako jsou přírodní šampony (kofein, aloe vera a dalšími rostlinnými extrakty) a kondicionéry (vitamín B5, kurkuma, kofein…), dá se užívat i vnitřně. Stačí si tedy pouze vybrat kvalitní přírodní doplněk stravy na podporu růstu vlasů, který obsahuje vitamín B5 v kombinaci s dalšími pečujícími látkami, které podpoří jeho účinek.

Může mezi ně patřit třeba:

A další látky, z jejichž užívání bude mít radost i pokožka s nehty. I v tomto případě je ale klíčová pravidelnost a dodržování zásad správné péče, která má na jejich kvalitu taktéž nemalý vliv.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek

Napsat komentář