Nejčastější příčiny padání vlasů a jak se ho zbavit

Až na výjimky každého z nás zajímá, jak vypadá. To nezahrnuje jen péči o každodenní hygienu, ale i starost o zdraví naší pokožky, vlasů a nehtů. Někdy se ale stává, že se i přes veškerou snahu o dosažení reprezentativního vzhledu začneme potýkat s padáním vlasů. Co ho způsobuje a jak se mu dá bránit?

Padání vlasů je úplně normální proces, během kterého vlasový folikul uvolní života neschopný vlas a nahradí ho novým. (Je všeobecně známo, že nám za den vypadne zhruba 100 vlasů.) Nejde tedy o nic, kvůli čemu by bylo potřeba se začít nějak znepokojovat. Většinou si toho ani nevšimneme. Maximálně během česání.

Někdy se ale stane, že i když nemáme vypadané vlasy přesně spočítané, zdá se, že jich ztrácíme o poznání víc. A to už může znamenat dost zásadní estetický problém. Nikdo z nás si nepřeje být předčasně plešatý, nebo si z pracovního oděvu sbírat kvanta opadaných vlasů. Občas navíc vypadané vlasy poukazují na nějaký skrytý zdravotní problém.

Kdy je vhodné zahájit léčbu padání vlasů a kdy vám pomůže jen změna přístupu?

Kdy začít řešit vypadávání vlasů?

Problém s padáním vlasů není vždycky jednoduché odhalit. Signálem, který naznačuje, že s vámi nemusí být vše v naprostém pořádku, může být větší záchyt opadaných vlasů v kartáči, na polštáři nebo v odtoku umyvadla, sprchy nebo vany. Jasným indikátorem jsou i lysá místa ve vlasech. (Za normálních okolností by měl být vypadlý vlas nahrazený novým.) To vše jsou důvody, proč se spojit se svým lékařem.

příčiny padání vlasů

Nejčastější příčiny

Lékař může na základě vyšetření zjistit, že trpíte:

  • Rakovinou
  • Onemocněním štítné žlázy
  • Lupusem (autoimunitní choroba)
  • Artritidou (autoimunitní choroba)
  • Anémií (zabraňuje správnému vstřebávání železa)
  • Avitaminózou (nedostatkem některého důležitého vitamínu)

Na druhou stranu, hodně svede i náš současný životní styl. Případně fáze, ve které se aktuálně nacházíme. Změna může nastat kvůli těhotenství, menopauze nebo kvůli poklesu hladiny testosteronu u mužů
Na ztrátu vlasů může mít velký dopad i úmrtí v rodině, deprese, stres a nezdravý životní styl, který se vyznačuje nízkým podílem vitamínů a minerálů ve stravě. Jak tedy vidíte, není nutné hned za vším vidět nejčernější scénáře. Na druhou stranu, je důležité tento jev nepodceňovat.

co na padání vlasů

Padání vlasů u žen

Ženy se od přírody potýkají s neustálým kolísáním hormonů. Nejen v průběhu jednoho menstruačního cyklu, ale i během dospívání, těhotenství, období kojení a menopauzy. Tyto změny mohou vést ke změnám nálad, nepříjemným pocitům a dalším vedlejším jevům. (Zhoršená pleť, přibírání na váze, vypadávání vlasů…) 

Velký podíl na padání vlasů u žen mohou mít i některé nemoci a léky. Potíže někdy zvládnou vyřešit vitamíny na padání vlasů, ale obecně je lepší, když se žena o situaci poradí se svým lékařem.

Ten může zjistit, že žena trpí:

Za problémem s vlasy může stát i plížící se menopauza, nebo vysazení hormonální antikoncepce. Případně i stres nebo opravdu radikální dieta
Pokud lékař dospěje během prohlídky k závěru, že je váš stav vážný, předepíše vám léky proti vypadávání vlasů, které jsou vydávané na recept. Je ale také docela možné, že jde o doprovodný jev přirozených hormonálních změn. V takovém případě vám může doporučit volně prodejné doplňky stravy na podporu růstu vlasů, nebo přírodní doplňky pro zmírnění příznaků menopauzy a celkovou změnu vašeho životního stylu. Ženám po porodu pak poradí vyčkat. (Zrovna s tím se nedá dělat nic, protože vlasy reagují na změněné hladiny hormonů.)

Padání vlasů u mužů

Nadměrné vypadávání vlasů a plešatění postihuje ve velkém i muže. Zatímco některým z nich to až tak nevadí, jiní tento proces nesou velmi nelibě. Většinou se totiž dopracují až k hlavě bez vlasů.

Jednou z hlavních příčin tohoto jevu je androgenní alopecie, během které dochází k oslabení vlasů a k pozvolnému ukončení jejich růstu. (Často se mužům dělá kolem hlavy kroužek.) Stejně jako u žen ale může jít i o následek stresu, nezdravého životního stylu, nebo nemoci. (Viz, ty, které byly popsané u žen.) Bohužel, ne vždy se mužům daří naprosté ztrátě vlasů zabránit. 

Pokud vám nic nepomáhá, můžete vyzkoušet:

  • Šampon proti padání vlasů
  • Volně prodejné potravinové doplňky
  • Transplantaci vlasových cibulek
léčba padání vlasů

Jak s ním jednou provždy skoncovat?

Co si budeme povídat. Pokud bychom mohli udělat něco, co nám pomůže ztrátu vlasů zastavit, rozhodně to stojí za to vyzkoušet. Naštěstí pro vás, variant existuje mnoho. Když tedy nebude jedna z nich fungovat, můžete vyzkoušet nějakou další v pořadí.

Co se týče zdravého životního stylu, může vám pomoci:

  • Přestat s kouřením
  • Méně stresu
  • Zdravý jídelníček (s větším podílem vitamínu A, C, D, E, vitamínů skupiny B, železa, mědi…)
  • Dostatečný příjem bílkovin
  • Pravidelné podstupování preventivních prohlídek
  • Vyšetření štítné žlázy
vypadávání vlasů

V rámci péče vám prospěje:

  • Jemná (a hlavně pravidelná) masáž hlavy
  • Střídmý vlasový styling
  • Olejový zábal (ten lze aplikovat i na pokožku hlavy)
  • Používání přírodních barev na vlasy
  • Pravidelné provádění vlasových přelivů (odvar z kopřiv, přeliv z jablečného octa…)

Prevence na prvním místě

Pokud za vypadáváním vlasů nestojí genetika, nebo nějaká závažná nemoc, většinou pomůže i malá změna v péči a v rámci životního stylu. V případě, že tomu tak není, nebojte se požádat o pomoc svého praktického lékaře. Pokud ani on nesvede tento proces zvrátit cílenou léčbou vaší poruchy, či nemoci, stále ještě můžete přistoupit k transplantaci vlasů. Jisté je, že něco z toho vám dozajista pomůže.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


Vlasimo



Venira



Curapil


Vlasové hnojivo



Evelle







365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek