Rychlejší růst vlasů: Víme, co na něj pomáhá

Když si zničíme vlasy barvením, nelíbí se nám účes, který nám vyčaroval kadeřník nebo nás postihla vážná nemoc, která nás připravila o vlasy, vyhlížíme každý centimetr nového vlasového porostu. Zatímco někomu vlasy rostou prakticky přes noc, někdo jiný je musí ke stejnému výkonu neustále přemlouvat. Co funguje na rychlejší růst vlasů se dozvíte v dnešním článku.

Podpora růstu vlasů je skoro jako magie. Zatímco někomu stačí brát jeden výživový doplněk, někdo jiný musí předvádět doslova psí kusy. Jiný se zase potýká s nadměrným vypadáváním vlasů, které ho připravuje o jejich sílu a hustotu.

Velkých rozdílů si lze všimnout i v případě celkové délky, do které jsou vlasy schopné dorůst. Setkat se můžeme se ženami, které mají vlasy skoro po kolena, s těmi, kterým dorostou maximálně po lopatky a nakonec i s takovými, které jsou rády, když dosáhnou délky po ramena. 

Pokud si lámete hlavu nad tím, jestli lze vlasy přinutit k tomu, aby rostly rychleji a zda je možné je motivovat k tomu, aby překonaly svou obvyklou délku, určitě pokračujte ve čtení.

Co způsobuje pomalý růst vlasů?

To, jakou budete mít kvalitu vlasů závisí na vaší genetické výbavě. To ale neznamená, že vlasům nemůžete s jejich kondicí a rychlostí růstu trochu pomoci. 

Pokud je pro vás typické, že si neustále měříte délku svých kadeří a u této aktivity zaznamenáváte jen málo viditelné výsledky, možná tomuto procesu nevědomky škodíte. Třeba tím, že jste v předchozím období najeli na extrémní dietu, která může vaše tělo dlouhodobě vyčerpat. (Na vlasech, nehtech a kvalitě pleti tělu až tak nesejde, pokud nazná, že musí zajišťovat živiny pro důležitější fyziologické procesy.) 

Také si můžete uškodit tím, že:

  • Jíte málo bílkovin (vlasy a nehty na nich přímo závisí)
  • Jste nepoznali zkrášlující účinky kofeinu (kávový peeling pomáhá proti celulitidě, kofeinové šampony zase stimulují růst vlasů)
  • Zanedbáváte používání olejů (například arganový olej má na vlasy velmi dobrý vliv)
  • Máte málo vitamínů, minerálů a stopových prvků ve stravě 
  • Nadměrně zatěžujete své vlasy (barvením, stylingem…)

Velkou roli hraje i celková péče o vlasy. V první řadě se starejte o pravidelné zastřihování roztřepených konečků. (Ne, ty opravdu nelze zachránit. Nehledě na to, co říkají reklamy.) Dále se nedopouštějte chyb při česání vlasů. V neposlední řadě dejte vlasům volnost. Natáčky (byť studené), gumičky a jiné vychytávky je mohou oslabit, či poškodit. (Máme na mysli těsné gumičky s kovovými částmi.)

rychlejší růst vlasů

Účinná podpora růstu vlasů – způsoby, jak to všechno napravit

Když nyní víte, čeho byste se měli vyvarovat, mrkneme se na to, jak své vlasy správně podpořit v tom, aby hezky rostly. I když je to občas běh na delší trať, nepropadejte trudnomyslnosti a vytrvejte ve svém úsilí. 

V první řadě se zamyslete nad současným stylem svého života. Máte stresující práci? Smýkají s vámi hormonální změny? Dlouhodobě užíváte lékařem předepsané léky? Pokud jste si alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, možná jste našli skrytého viníka svých potíží. Naučte se tedy trochu více odpočívat a poraďte se se svým lékařem o tom, jak správně kompenzovat vedlejší účinky léčiv, které berete. (POZOR! V žádném případě je kvůli tomu nevysazujte! Hlavní slovo má vždy odborník.)
Dost specifický jev představuje i těhotenství. Ženy mohou vnímat, že jim vlasy rostou rychleji. Tento stav ale nevydrží dlouho, protože krátce po porodu se situace vrací do obvyklého normálu. I když to může kvůli nadměrnému vypadávání vypadat na první pohled znepokojivě, je to naprosto běžné. (Vlasy jsou stimulovány odlišnou hormonální činností.)

podpora růstu vlasů

Vitamíny pro růst vlasů

Když máte předchozí body vyřešené, je čas udělat revizi vaší každodenní výživy. V ní by mělo být kompletní spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků. Nejen kvůli uspokojivému stavu vlasů, nehtů a kůže, ale i kvůli celkovému zdraví vašeho těla. 

Speciální pozornost byste měli věnovat vitamínu A, který je zodpovědný za svižnější růst všech buněk, vitamínům skupiny B, které dodávají buňkám energii (velmi ceněný je v tomto ohledu biotin), vitamínu C, který chrání tělo před poškozením a oxidačním stresem a vitamínu D, jehož nedostatek je spojován s alopecií. (Ztrátou vlasů.) Dobrým pomocníkem vám bude i vitamín E, který je ,stejně jako vitamín C, silný antioxidant. 

Nyní je tedy nejlepší čas zaběhnout si do nejbližšího stánku s ovocem a zeleninou a zdravou výživou.

Přípravky na růst vlasů

V některých případech ani změna životního stylu nemusí zaznamenat úspěch. V takovém případě je nutné sáhnout po trochu těžším kalibru, kterým jsou přípravky na podporu růstu vlasů. V drtivé většině případů jde o volně prodejné doplňky stravy, které si lze objednat přes internet, nebo si je koupit v lékárně.
To, kterému schématu se rozhodnete dát přednost závisí čistě na vás. V nabídce obchodů jsou jednodruhové doplňky stravy (které obsahují jenom jeden vitamín, nebo stopový prvek), nebo takové, které kombinují několik složek najednou. (Vitamíny, minerály, stopové prvky a další tělu prospěšné látky.) Obvykle v jejich složení najdeme vitamín E, vitamín C, vitamín A, široké spektrum vitamínů skupiny B, měď, zinek, železo, kolagen, pivovarské kvasnice nebo výtažky z bylinek. (Přeslička rolní, kopřiva dvoudomá…)

Šampon na podporu růstu vlasů

Už jsme se o tom lehce zmínili v jednom z předešlých odstavců. Pokud chcete zabránit ztrátě vlasů a zároveň chcete podpořit jejich zdravý růst, můžete sáhnout po speciálních kofeinových šamponech. Ty se prodávají v drogeriích a v lékárnách. Vzhledem k tomu, že existují značky, které se zaměřují nejen na ženy, ale i na muže, může je začít používat každý, kdo u sebe pociťuje problémy.
Je ale potřeba myslet na to, že ani šampon na podporu růstu vlasů není všemocný. Pokud tělu nedodáte dostatek živin a nebudete se o sebe správně starat, nedosáhnete těch správných výsledků.

šampon pro růst vlasů

Babské rady na růst vlasů

Po libosti lze aplikovat i jiné domácí metody, z nichž některé znávaly už naše babičky. Rozhodně si nijak neuškodíte, pokud se naučíte provádět jemnou masáž hlavy. Do pokožky hlavy si můžete vmasírovat rozmarýnový olej, nebo si pravidelně dopřávat přeliv odvarem z kopřiv

Nepodceňujte péči

Kdo chce mít krásné dlouhé vlasy, ten se musí starat nejen o ně, ale také o sebe. Když se naučíte být v psychické pohodě, začnete se lépe stravovat, vypustíte pár hříchů během vlasové úpravy a stylingu a využijete možnosti, které vám dávají speciální šampony a doplňky stravy, mělo by být vše v nejlepším pořádku.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek