Správná péče o vlasy: Starejte se o ně tak, aby byly krásné

Krásné a zdravé vlasy potřebují spoustu správné péče. Pokud není tato podmínka splněna, můžete se snažit jak chcete, ale výsledek nebude perfektní. Abyste byli za všech okolností upravení, podíváme se na zásady správné péče o vlasy.

Vlasy o nás, stejně, jako třeba oblečení, nebo stav nehtů a pokožky, dokáží prozradit mnohé. Nejen to, jak dobře zvládáme hygienu, ale i to, kdy jsme byli naposledy u kadeřníka. Také z nich lze vyčíst, jakou máme povahu a jaká je naše životospráva. (Matné a slabé vlasy se sklonem k vypadávání naznačují, že mají buď málo výživy, nebo jsme nějak nemocní.)

To vše nám může bohužel uškodit. Třeba na pracovním pohovoru, během kterého potenciálního zaměstnavatele odradí naše zanedbanost. 

Ať už jste kteréhokoliv pohlaví, dnes vám povíme, jak to dělat správně!

Správná péče má vliv na růst i na kvalitu vlasů

To, jaké vlasy budeme mít určuje velkou měrou genetika. To ale neznamená, že jejich kvalitu nemůžeme ovlivnit svou péčí. Dalo by se říct, že ačkoliv primární vlastnosti vlasu nelze příliš vylepšit (a to ani četnými zásahy), v opačném případě to bohužel neplatí. Ani od přírody silné vlasy nedovedou nekonečně vzdorovat naší špatné péči. Postupem času se tedy může jejich kvalita viditelně zhoršovat.


Naším cílem by tedy mělo být to, že se naučíme vlasům dodávat přesně to, co potřebují. To neznamená jen správnou výživu bohatou na vitamíny, proteiny a na stopové prvky, ale i správnou (cílenou) péči. Podceňovat by se neměla ani manipulace s vlasy. Například během vysoušení fénem, nebo česání. Pokud vše děláte správně, kvalita vlasů se nezhorší (případně vlasům dáte příležitost se uzdravit po dlouhé době temna) a dost možná je nakopnete i rychlejšímu růstu.

správná péče o vlasy

Péče podle typu vlasů

Jak už bylo řečeno v úvodu, každé vlasy potřebují něco jiného. Proto nelze očekávat úspěch s jedním postupem u všech jejich typů. Zatímco kudrnaté vlasy potřebují hydratovat a vyživit, rovné vlasy mohou trpět mastnotou a nedostatkem pružnosti. Abyste se svými zásahy nenapáchali škody, mrkneme se na to, co vám může pomoci.

Jemné vlasy

Jemné vlasy bývají velmi často rovné, nebo polorovné. Poměrně běžně bývají mastné, protože maz od hlavy snáze sklouzne dolů. Pokud na tento nešvar trpíte, kupte si vlasovou péči pro mastné vlasy. Vhodné pro vás nejsou máslové (hutné) masky na vlasy. U tohoto typu vlasů je dokonce vhodné sahat po suchých šamponech ve spreji. (Časté mytí hlavy totiž povede k ještě rychlejší tvorbě kožního mazu, který nechcete.)

Kudrnaté vlasy

Lokny by si přál mít na hlavě kde kdo. Správně se o ně ale umí postarat jen málokdo. Zvlášť, pokud jde o hodně kudrnaté vlasy, které vám dělají na hlavě pravidelné kudrlinky. U těchto vlasů je extrémně důležité správné česání, jinak kudrliny ztratí tvar a vlasy budou vypadat neupraveně. Lidé s dlouhými vlasy by je neměli stahovat ani do gumičky. (Ta je může deformovat, stejně, jako váha vlasů sama o sobě.) Také se vyhněte šamponu se silikony. Ač mají uhlazující účinky, vlasy se po nich mohou více lámat. Primárně vlasům dodávejte hydrataci a vlhkost.

Suché vlasy

Suché vlasy můžete mít od přírody, nebo kvůli špatné péči. (Vlasy vysušuje fén, barvení, žehlení atd.) Takové vlasy potřebují dostatek hydratace. Pokud jsou hodně lámavé, tak jim může chybět i protein, který jim dodává přirozenou pružnost. Suché vlasy by se neměly umývat každý den. V pravidelné rutině by pak neměl chybět kondicionér a čas od času i kvalitní maska na vlasy. V případě nutnosti zredukujte barvení a použití tepla.

péče o kudrnaté vlasy

Jak zlepšit kvalitu vlasů?

Nyní se mrkneme na to, jakých chyb byste se měli vyvarovat během každodenní manipulace a péče. A kdo ví? Třeba se díky tomu vyřeší některý z vašich dlouhodobých problémů.

Mytí vlasů

Hodně z nás si umývá vlasy ve vařící vodě. Také dáváme moc, nebo málo šamponu a špatně je opláchneme vodou. V první řadě se smiřte s tím, že si vlasy nelze umývat každý den. Kromě toho, že je tím zatěžujete je nutíte k vyšší produkci kožního mazu, který vám je mastí. Ideální frekvence je cca třikrát týdně. (Nebo i méně, pokud to vlasy nevyžadují.) Pokud je pro vás něco podobného nemyslitelné, o dovolené, nebo o delším volnu nechte vlasy opravdu hodně zamastit. (Klidně i 4-5 dnů.) A pak je umyjte. Uvidíte, že krátce poté je nebude potřeba umývat tak často jako doposud.

správné mytí vlasů

Co se týče techniky, vlasům prospívá vlažná voda. Během šamponování použijte jen malé množství přípravku, který pořádně promíchejte s vodou do bohaté pěny. (U toho si udělejte jemnou masáž hlavy.) Po řádném opláchnutí šamponu sáhněte po kondicionéru, který nechte působit alespoň pět minut. Vlasy po dalším opláchnutí zabalte do ručníku, nechte je trochu uschnout, nastříkejte do nich ochranu proti teplu a teprve pak použijte fén.

Používání špatného šamponu

Další věcí, kterou si můžete uškodit je špatný výběr šamponu. Pokud máte suché vlasy, nekupujte si šampon pro normální vlasy, nebo šampon pro mastné vlasy. Přihlížet musíte i k tomu, zda máte citlivou pokožku hlavy, nebo máte lupy.

Kartáčování

Nikdy si nečesejte vlasy, když jsou mokré. Vzhledem k tomu, že jsou v této fázi citlivější, můžete je poškodit. Pokud už to musí z nějakého důvodu být, použijte hřeben se širšími zuby a počínejte si velmi opatrně. V případě, že vám během kartáčování vstávají vlasy kvůli statické elektřině, nastříkejte si na ně (nebo na hřeben) trochu laku na vlasy. Během standardního kartáčování vlasy pomalu pročesávejte od kořínků až po konečky. V žádném případě v opačném, nebo jiném směru.

jak pečovat o vlasy

Sušení vlasů

Vždy, když vezmete do ruky nástroj pro tepelnou úpravu vlasů, použijte ochranu proti teplu. V případě, že si vlasy fénujete, nezačínejte příliš brzy s česáním. (Viz předchozí bod.) Také vlasy nevystavujte působení tepla příliš dlouho a nepoužívejte nadměrně horký vzduch. Při fénování vždy postupujte od přední linie vlasů dozadu.

Při sušení vlasů ručníkem je mějte schované po dobu okolo 10 minut. (Vlasy se mohou poškodit i působením vláken.) 

Vlasy jako naše vizitka

Ač vypadá správná péče o vlasy na první pohled hrozivě, jakmile si tyto zásady osvojíte, uvidíte, že to bude snadné. Vzhledem k tomu, že jde o zdraví a reprezentaci, rozhodně byste to měli vyzkoušet.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek