Zánět vlasových váčků (Folikulitida): Příčiny a léčba

Folikulitida ve vlasech je velmi nepříjemný problém, který neumí každý z nás efektivně řešit. Jak se dá zánět vlasových váčků poznat? A jakým způsobem se dá efektivně léčit?

Vlasy může trápit celá řada neduhů. Kromě akné ve vlasech, nebo seboroické dermatitidy a lupů, může být vaším protivníkem i zánět vlasových váčků, kterému se říká folikulitida. Pokud máte dlouhé vlasy, nemusíte si jí na první pohled všimnout. Může být ale velice patrná u mužů, kteří pak mohou mít problém chodit na veřejnost. (Zvlášť, pokud mají krátké a ustupující vlasy.)

Co s tím?

Co je to folikulitida

Folikulitida je termín, který označuje zánět, nebo infekci vlasového váčku. Může postihnout buď jeden, nebo několik vlasových váčků najednou. Zároveň to neznamená, že máte infekci ve vlasu, ale ve váčku, který ho obklopuje v pokožce, ze které vyrůstá.

Folikulitida se ale nemusí nutně soustředit jen na oblast vlasů, kde nemusí být na první pohled tak patrná. Může se vyskytnout prakticky všude, kde vám roste nějaké ochlupení.

co je folikulitida léčba

Jak se projevuje?

Folikulitida se projevuje červenými pupínky, které se objeví na kůži. Mnohdy tyto pupínky obsahují hnis. Někomu mohou pupínky dokonce otékat, nebo ho mohou nepříjemně svědit.

Co způsobuje folikulitidu ve vlasech

Folikulitidu může způsobit nákaza zlatým stafylokokem, nebo nějaká forma plísně. Teoreticky může zánět vlasového váčku způsobit i nesprávné používání suchých šamponů, které svým jemným práškem ucpou póry v pokožce.

Léčba a prevence

Lékaři vám mohou předepsat antibiotika, nebo jiné léky proti zánětům. Také existují topické přípravky, které se aplikují na kůži. Co se týče prevence, je vhodné se snažit zabránit nákaze stafylokokem a plísněmi.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek

Napsat komentář