Lupy ve vlasech: Jak vznikají a jak se jich zbavit

Už se vám někdy stalo, že jste si vzali sváteční tmavé oblečení a během dne jste pozorovali, že máte na ramenou světlý poprašek? Ne, nejde o žádný abnormální úkaz. Ale o to, že trpíte lupy. Jak se tohoto estetického problému zbavit si povíme právě v tomto modulu.

Když jdeme na pracovní schůzku, nebo na rande, rozhodně nechceme vypadat jako někdo, kdo o sebe nedbá. Bohužel, ani nejlepší hygiena nezaručí, že vám nebudou z vlasů odpadávat lupy. Což může způsobit neochotu nosit oblečení tmavých barev a problém se sebevědomím.

Nebudeme si nic nalhávat. Lupy nejsou hezké. Nejde ale o nic, co by nebylo možné s trochou správné péče řešit. Možná to bude běh na delší trať, ale když vytrváte, uvidíte, že vám to nakonec pomůže.

Co způsobuje lupy a jak se jich dá zbavit si povíme v následujících několika sekcích.

Příčiny vzniku lupů

Co způsobuje stav, během kterého začne kůže na hlavě produkovat šupinky, se dodnes přesně neví. To ale neznamená, že nevíme nic o rizikových faktorech, které mají lidé jimi trpící společné.

Zvýšené riziko lupů mají lidé, kteří:

 • Trpí seboroickou dermatitidou (během ní se dělají ve vlasech mastné šupinky)
 • Trpí na kvasinkové kožní infekce
 • Si málo kartáčují vlasy
 • Mají suchou pokožku
 • Používají vlasové přípravky, které dráždí pokožku hlavy
 • Mají lupénku
 • Mají málo zinku a vitamínů B ve stravě
 • Jsou permanentně ve stresu

Z výše uvedeného vyplývá, že k pozitivní změně lze dospět i malou změnou návyků. (Naučíte se relaxovat, zlepšíte svou stravu, začnete si pravidelně kartáčovat vlasy…) Lidé, kteří mají lupénku, seboroickou dermatitidu nebo jiný typ problematické pleti by měli zamířit ke kožnímu lékaři.

jak vznikají lupy

Dá se předejít jejich vzniku?

Na tuto otázku neexistuje žádná jednoznačná odpověď. Někteří lidé mohou mít lupy kvůli tomu, že si neumývají vlasy tak často. Třeba proto, že je nemají tak mastné. V jejich případě je dobré zvážit, zda nezkrátí interval mezi mytím. 

Dále může pomoci:

 • Používání šetrnějších přípravků na vlasy
 • Olejový zábal, který zahrne i pokožku hlavy (skvělý je na to arganový olej)
 • Lepší pitný režim
 • Kvalitní strava
 • Méně stresu

Je docela možné, že lupy zmizí samy od sebe. Moc se ale neradujte. Vzhledem k tomu, že máte k tomuto problému sklony je jen otázkou času, kdy se u vás opět objeví. (Jednoduše řečeno, jde o chronický problém, který může reagovat na hormonální změny, stres a na další tělesné pochody.)

Tipy, jak se jich zbavit

Pokud už vám lupy opravdu lezou na nervy, můžete vyzkoušet některou z domácích metod. Jediné, co se může stát je to, že vám některá z nich pomůže. (Předtím ale mějte jasno v tom, že nejde o ekzém, lupénku nebo o jiný závažnější stav. V takovém případě by vám mohlo zkoušení všeho možného spíše ublížit.)
Kdo chce hned na začátku vsadit na opravdu těžký kalibr, ten může vyzkoušet aplikovat na vlasovou pokožku olej z tea tree, který má antibakteriální účinky. Jelikož je sám o sobě velmi silný, zvažte, zda ho nekápnete do dostatečného množství kokosového oleje. Mějte také na paměti, že se vám tento experiment může vymknout z ruky. Tea tree olej může vést k podráždění citlivé pokožky.

jak se zbavit lupu

Sám o sobě vám může na vlasovou pokožku pomoci i již zmíněný kokosový olej, který jí dodá hydrataci. 

Taky můžete vyzkoušet:

 • Větší podíl Omega 3 ve stravě (když si koupíte Omega 3 v kapslích, pomohou vám zvlhčit a promazat tělo zevnitř)
 • Přeliv, nebo zábal z jablečného octa
 • Kosmetické přípravky s kyselinou salicylovou
 • Aplikaci jedlé sody (s trochou vody)

Některé babské rady tradují, že na lupy zabírá i aspirin. (Nikoliv však při užívání vnitřně.)

Šampon proti lupům

I když si řada lidí myslí, že jim šampon proti lupům pomůže, nemusí to být vždy úplně pravda. Hodně totiž záleží na tom, jaké lupy máte. Jiné potřeby má pokožka, která trpí seboroickou dermatitidou a jiné zase ta, která je od přírody suchá. 
Některé šampony dovedou tyto odlišnosti rozlišit. Většinou se ale pohybujeme v dražších cenových relacích než jsou ty, které jsou k vidění v obyčejných drogeriích. (Jde třeba o speciální formule pro mastné lupy způsobené seboreou, nebo speciální složení, které upravuje projevy lupénky.) Nutno podotknout, že i přes vyšší cenu se jejich nákup vyplatí, protože mají účinnější složení.

šampon proti lupům

Dále hleďte na to:

 • Jaký máte typ vlasů
 • Zda se vám hodně mastí vlasy

Některé účinné šampony mohou limitovat uživatele i tím, že nejsou vhodné pro všechny barvy vlasů.

Nejlépe proto uděláte, když opravdu navštívíte svého dermatologa. Vzhledem k tomu, že má dobrý přehled o tom, co je na trhu a zároveň dokáže odborně posoudit, jakým typem lupů trpíte, může vám ušetřit spoustu času a financí

Octový zábal na vlasy

Když vše ostatní selže, přichází na řadu další babské rady. Jedna z nich říká, že na vlasy s lupy platí octový zábal. Nesmíte ale použít ten klasický, který se dává do okurkového salátu, ale jablečný. Kromě toho, že dovede upravovat pH vás zbaví odumřelých buněk a zamezí množení cizorodých látek na vaší pokožce.

Postupujte tak, že: Smícháte ½ hrnku jablečného octa s 1 a ½ hrnku studené vody. Umyjte si vlasy a opláchněte je vodou. Následně přes vlasy přelijte octový přeliv. Vlasy už dále neoplachujte. 

Péče o tělo

Už dávno bylo vyvráceno, že by lupy měly nějakou souvislost s nedostatečnou hygienou. I přesto o sebe musí člověk s lupy trochu více pečovat. Jinak hrozí, že se lupů nikdy zcela nezbaví.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek