Kopřivy na vlasy: Jak mohou pomoci?

Kopřivu zná prakticky každý. Roste v lese, na zahradách a na loukách. A její dotek dost nepěkně pálí. Naše babičky vždy říkaly, že díky tomu nebudeme mít revma. Také ji přidávaly do čajových směsí, polévek a do svátečních nádivek. My se dnes ale podíváme na to, jaké účinky mají kopřivy na vlasy.

Kopřivám se v mládí každý vyhýbal. A celkem oprávněně. (Kdo by se chtěl nekonečně dlouho drbat kvůli pálení?) Na druhou stranu, když odhlédneme od této jedné nevýhody, kvůli které si vůči ní spousta lidí vypěstovala averzi, kopřivy jsou naši dobří přátelé.

Nejen proto, že mají blahodárné účinky na lidské zdraví, ale především proto, že nám mohou pomoci podtrhnout, nebo dokonce vylepšit naši vnější krásu. Ne nadarmo se kopřiva objevuje v nepřeberném množství kosmetických přípravků na vlasy.

Abyste překonali svůj odpor, povíme vám, v čem všem vám může používání kopřiv (nejen na vlasy) prospět.

Účinky kopřivy

Měla pravdu babička, když říkala, že kopřiva předchází vzniku revmatu a čistí krev, nebo šlo jen o povídačky, které nás měly ve správnou chvíli utišit? I když se zdá, že o kopřivách koluje mezi lidmi spousta pověr, faktem je, že měly silnou pozici v lidové medicíně po takřka celém světě.

Dnes víme, že kopřiva pomáhá:

  • S potlačováním a léčbou zánětů
  • S problémy, které jsou způsobené zvětšenou prostatou
  • Snižovat horečku
  • Snižovat krevní tlak
  • Dostat přebytečnou vodu z těla (na někoho může mít močopudné účinky)
  • S lepším hojením ran

Co se týče zdraví našich vlasů, většina lidí ji používá při potížích s jejich padáním. Hodně z nich by dokonce odpřísáhlo, že jim pravidelné oplachy a kúry pomohly stimulovat růst nových vlasů. Z jejích účinků mohou těžit i lidé, které trápí lupy.

kopřiva dvoudomá

Odvar z kopřiv na vlasy

Když ještě neexistovaly šampony, kondicionéry a další vlasové přípravky, které dnes považujeme za naprostou samozřejmost, ženy (ale mnohdy i muži) používaly bylinné odvary. A třeba i ty z kopřiv. 

Jejich výroba je i dnes velmi jednoduchá. Stačí mít v záloze dostatek čerstvých rostlin, povařit je, nebo je zalít horkou vodou, nechat je vylouhovat a následně si s nimi přelít vlasy během mytí. Aby měl odvar co nejlepší účinek, vmasírujte si ho do pokožky vlasů. Velmi důležitá je i pravidelnost jeho používání. V ideálním případě by se měl aplikovat 1-2x týdně.

Kopřivová vlasová voda

Pokud nemáte přístup k čerstvým kopřivám a nemáte na vyrábění nějakých odvarů ve svém přeplněném harmonogramu čas, obstarejte si kopřivovou vodu na vlasy. Ta se prodává v kamenných drogeriích i v e-shopech. (Mnohdy jde dokonce o produkty českých výrobců.)

Většinou jde o speciální lahvičky s pipetou, nebo s jiným menším aplikátorem, který umožní precizní nanášení vlasové vody ke kořínkům a na pokožku hlavy. V případě, že není na etiketě uvedeno jinak (nebo v případě, že voda neobsahuje olej, který vlasy mastí), vlasovou vodu není potřeba umývat. Můžete ji tedy nanést i před spaním, nebo před odchodem do práce. Pro zlepšení účinků se však taktéž doporučuje krátká masáž hlavy.

kopřivová vlasová voda

Kopřiva dvoudomá v doplňcích stravy

Lidé používají kosmetické přípravky a cílenou vnější péči, ale už zapomínají na to, že by se o sebe měli starat také zevnitř. (Hodně podobně to funguje s dnes tolik populárním kolagenem.) 

Abyste mohli z účinků kopřiv využít opravdu maximum, vyzkoušejte pravidelné popíjení čaje, nebo užívání potravinových doplňků s kopřivou dvoudomou. Ty bývají ve většině případů na přírodní bázi. 
Co se týče výskytu, nejčastěji kopřivu dvoudomou objevíme v doplňcích stravy pro podporu růstu vlasů, na podporu trávení nebo v těch, které jsou určené pro muže se zvětšenou prostatou. S její pomocí tedy zvládnete řešit i pár dalších problémů, které vás možná zrovna trápí.

Zázračná kopřiva

Ať už si to chcete přiznat, nebo ne, kopřiva je nekorunovanou královnou všech bylin. Pokud budete ve svém úsilí důslední, odvděčí se vám menším vypadáváním vlasů, zdravější pokožkou hlavy a mnoha dalšími benefity, které vás udělají vitální a krásné.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek

Napsat komentář