Pokud chcete, aby vám vaše vlasy narostly do určité délky, potřebujete, aby byly odolné. Jinak hrozí, že se ulomí a ztratí klidně i polovinu své délky. Samozřejmě, pokud se to stane jen u jednoho vlasu, není to konec světa. Problém je v tom, že křehkostí trpí většinou i ty ostatní. Dnes se proto podíváme, jak se dá lámání vlasů předejít.
Mnoho žen si stěžuje na to, že jim vlasy nerostou do požadované délky. Růst se většinou zastaví v půlce, či dokonce ve dvou třetinách procesu a dál se jejich délka nehne ani o píď. Prvním vysvětlením může být, že ženy dosáhly maximální délky vlasů, kterou se jim už nepodaří překonat.
Poměrně často se lze ale setkat s tím, že vlasy čile rostou, ale v určitém bodě se jim začnou kvůli křehkosti odlamovat konečky. Kvůli tomu ztrácí vlasy v délkách objem a je nutné je ostříhat.
Dá se tenhle problém nějak překonat?
Rychlá navigace
Proč se vlasy lámou?
Křehké vlasy by se daly charakterizovat jako suché. Pokud vlas ztratí svoji hydrataci, vysuší se a je mnohem náchylnější k jakémukoli poškození. Příčiny suchých vlasů bývají různé. Někdo má sklony k suchým vlasům od narození. (Například majitelky vlnitých a kudrnatých vlasů, které potřebují mnohem více vlhkosti.)
Dále může být na vině nevhodná péče o vlasy (chemické barvení, zesvětlování, žehlení vlasů na vysokou teplotu), suché klima, pravidelné koupání v chlorované, nebo slané vodě, příliš časté umývání vlasů a podobně.
V některých případech se může za suchými a lámavými vlasy skrývat i nemoc. Suché a méně kvalitní vlasy mívají ženy, které trpí anorexií a onemocněním štítné žlázy. V takovém případě je nutné hledat pomoc u odborníka, který začne ženu léčit.
Lámavé vlasy a roztřepené konečky
Z výše uvedených odstavců přímo plyne, že na křehkosti a lámavosti vlasů se poměrně často podílíme my samy. Z toho důvodu je důležité přemýšlet o tom, jestli se nevědomě nedopouštíte nějakého hříchu, který by mohl mít na vzhled vlasů negativní vliv. (Někdy stačí i tak málo, jako snížit teplotu na žehličce na vlasy a použití spreje, který chrání vlasy před působením tepla.)
Co na lámavé vlasy?
Když už byly spáchány škody, počítejte s tím, že bude chvíli trvat, než se vaše vlasy znovu vzpamatují. V případě opravdu velkého poškození mnohdy nezbývá ženám nic jiného, než si nechat vlasy ostříhat a počkat, až znovu narostou. A to může trvat i několik let.
Na druhou stranu, čekání na zdravé vlasy za to jednoznačně stojí. Navíc, bude pro vás jednodušší si dlouhých vlasů více vážit.
Šampon na lámavé vlasy
V průběhu eliminace špatných návyků si sedněte k internetu (nebo běžte do drogerie, či kadeřnického salonu) a podívejte se, jaké všechny šampony jsou k dostání. Následně si vyberte šampon, který podpoří sílu a krásu vašich vlasů.
Tyto šampony mají obvykle ve složení kopřivu dvoudomou, vitamíny skupiny B, panthenol, keratin a další složky, jejichž cílem je doplnění struktury vlasů. Tím by mělo dojít k jejich posílení a k jejich větší ochraně.
Nezapomínejte na to, že samotný šampon na lámavé vlasy nestačí. Vždy je vhodné ho doplnit o kondicionér ze stejné řady. Vhodné jsou i expresní vlasové kúry, které vlasům nabídnou intenzivní výživu.
Maska na lámavé vlasy
Mnoho kadeřníků nedá dopustit na noční vlasové zábaly z kokosového oleje. Olej si ale nikdy nedávejte přímo k hlavě, ale jenom na konečky a do délek. Velmi dobré výsledky mají i vlasové zábaly z arganového a mandlového oleje. Pokud ani jeden z těchto olejů doma nemáte, vystačíte si i s olivovým olejem.
Myslete na to, že tyto masky je vhodné aplikovat jednou až dvakrát týdně. Také se ujistěte, že jste si vlasy dobře umyly, protože v opačném případě budete chodit na veřejnosti s nepěkně slepenými prameny. (Takže se vůbec nebojte si umýt vlasy dvakrát po sobě šamponem.)
V neposlední řadě nezapomínejte na vnitřní výživu, kterou můžete podpořit dlouhodobým užíváním doplňků stravy na vlasy. Přírodní doplňky stravy zajistí vašim vlasům příjem těch správných živin a látek, které napomáhají k jejich růstu, objemu a předcházejí lámání a vypadávání.