Suchá kůže ve vlasech: Proč vzniká a jak se jí zbavit?

Suchou pokožku máme většinou spojenou s obličejem, nebo s plochou celého těla. A tak často ignorujeme svědění kůže ve vlasech. Ačkoliv je tento jev relativně běžný, ne každý ho umí správně řešit. Proto vám to povíme!

Svědění vlasové pokožky je problém. Kromě toho, že vypadáte jako nepořádníci si ji můžete snadno poškodit tím, že do ní zarýváte nehty. Také tím snáze uvolníte lupy, které vám pak ulpí na oblečení, nebo budete podezřelí z toho, že jste chytli vši. Jak vidíte, rozhodně nic moc.

Přitom, důvodů, kvůli kterým se musíte neustále škrábat existuje víc. Některé se týkají špatně zvolené vlasové péče, jiné zase výživy, či nějakého zdravotního problému. 

Abyste si mohli od tohoto nešvaru co nejdříve oddechnout, rádi vám pomůžeme se bolesti vlasové pokožky urychleně zbavit.

Proč vzniká suchá pokožka ve vlasech

Jedním z důvodů, proč se neustále trápíte může být to, že máte takový typ kůže. A to bez toho, aniž byste cokoliv udělali špatně. V takovém případě je důležité si jen osvojit správnou kosmetickou rutinu, která vám pomůže pokožku hlavy trochu promastit.

proč vzniká suchá kůže ve vlasech

Svůj vliv na tento stav ale může mít i:

 • Kožní onemocnění (lupénka, seboroická dermatitida…)
 • Nadměrné umývání vlasů (kvůli tomu se narušuje kožní bariéra)
 • Alergie na šampon, nebo na jiný přípravek (včetně barvy na vlasy)
 • Změna počasí (v létě na vlasy působí teplo a UV záření, v zimě zase zapaření a pot z čepice)

Samozřejmě se ale můžete pro svůj lepší pocit ujistit i o tom, že jste opravdu nechytili vši. Ačkoliv většina z nás dbá na dodržování hygieny, stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Zvlášť, pokud jste v kontaktu s malými dětmi.

Jak se zbavit suché pokožky ve vlasech

Pokud vidíte, že se vám loupe kůže na hlavě, je viditelně zarudlá, nebo produkuje mapy zažloutlých mastných lupů, pak jde o signál, že se máte objednat ke kožnímu lékaři. S největší pravděpodobností je to totiž kožní onemocnění, které je nutné léčit speciálními přípravky. (Samozřejmě, nemusí to tak být, ale pak existuje poměrně velké riziko, že se postupem času tento problém zhorší.)

Také se zkuste zamyslet, zda nedošlo ke změně vlasových přípravků. V případě, že ano, mohla by být ve hře alergická reakce. Ženy, které se barví, by také měly udělat test barvy na málo viditelném místě na zápěstí. Intoleranci může vyvolat i barva, kterou používáte roky.

A co když je suchá kůže na hlavě stále přítomná a nic nenaznačuje, že by šlo o některý z výše uvedených příkladů? V tom případě zkuste:

 • Natírat pokožku hlavy kokosovým olejem (nechte ho působit a pak ho smyjte)
 • Natírat pokožku hlavy olejem z tea tree, který má antibakteriální účinky (nezapomeňte ho naředit, jinak by mohl kůži ještě více podráždit)
 • Natírat pokožku jablečným octem (opět pozor na ředění)
 • Natírat pokožku hlavy gelem s aloe vera
 • Masku z rozmačkaných banánů
 • Masku z bílého jogurtu a vejce
 • Jojobový olej
 • Rozmačkané avokádo
 • Olivový olej s práškem do pečení
jak se zbavit suché kůže ve vlasech

Ve všech případech je důležité nechat všechny látky alespoň několik minut působit. Nejméně 10 minut. V případě masek z olejů, nebo z rozmačkaného ovoce klidně i půl hodiny. Také dávejte pozor na to, abyste použili dostatečné množství šamponu. Jinak budete mít mastné kořínky

svědění kůže ve vlasech

Dalším tipem je zaměření se na dostatečnou výživu. Určitě by vám neměly chybět vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E a vitamín A. Vhodné je i železo a zinek. Případně zkuste bylinky. Dobré renomé má kopřiva dvoudomá, ze které se dělají vlasové oplachy, nebo přeslička rolní.

Svědění kůže ve vlasech

Něco jiného je suchá pokožka hlavy a druhou zase svědivá. Kromě atopie mohou být viníkem lupy. Případně i jiné fyzické obtíže typu neodhalená cukrovka, lupus nebo alopecie.

I když to zní hrozně, často stačí jen vyměnit šampon za přípravek proti lupům. Také se můžete zeptat na speciální dermatologickou kosmetiku v lékárně. Zajímat by vás mohly produkty s konopným olejem, zinkem, jílem nebo anti fungicidním účinkem. 
Užíváním vitamínů a bylinek na posílení pokožky, vlasů a nehtů ve formě doplňků stravy ale rozhodně nic nepokazíte. Protože vše vychází zevnitř.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek

Napsat komentář