Jak na mastné vlasy? Známe odpověď!

Umyjete si vlasy a hned na to je máte zase mastné? V tom případě si zasloužíte náš soucit. Kromě toho, že vám nevydrží žádný pěkný účes musíte mít stále v pohotovosti koupelnu, nebo suchý šampon. Dá se tohoto prokletí nějak zbavit? Jak na mastné vlasy si povíme v tomto článku.

Ženy obvykle mají delší vlasy. Což znamená nejen nutnost pravidelného zastřihování, ale i mnohem větší péči. Zvláš v případě, že mají jejich vlasy větší sklony k maštění. (No řekněte, umíte si představit, jak pěkně může vypadat slavnostní účes, ze kterého trčí mastné prameny?)

Přitom, kožní maz produkují všechny typy pokožky. Tak jak je možné, že s jeho nadměrným množstvím celoživotně zápolí jen někdo? Ač se vám to možná zdá poněkud nespravedlivé, faktem je, že se musíte naučit s tímto jevem žít. A dělat maximum, aby se dostal pod vaši kontrolu. 

Naštěstí pro vás, se všemi těmito radami a tipy to brzy hravě zvládnete.

Jak vznikají mastné vlasy?

Jak už jsme se zmínili o pár řádků výše, všechny vlasy jsou čas od času pokryté mazem, který produkuje pokožka. Maz ji hydratuje a zároveň ochraňuje vlasy. Lidé s mastnými vlasy si je buď hodně dlouho neumývali, nebo trpí jeho nadměrnou tvorbou. (Ve své podstatě je to obdoba mastné pleti na tváři.)

mastné vlasy léčba

Většina lidí by si řekla, že se tohoto problému zbaví, když si budou vlasy častěji mýt. Což je ale obrovská chyba. Vlasová pokožka na to reaguje dalším zrychlením maštění. (Odebrání mazu vnímá jako ohrožení a tak ještě přidá.) Co teď? 

Dbejte na správnou prevenci

Vše se dá nějak ovlivnit, takže se společně podíváme na to, jaká je prevence stále mastných vlasů. 

Pomoci vám může:

  • Delší interval mezi mytím vlasů (vaše vlasy budou nějakou dobu vypadat šíleně, ale když je necháte 4-5 dnů, po umytí se budou mastit mnohem méně)
  • Kvalitní šampon na mastné vlasy
  • Používání suchých šamponů

Někteří lidé věří tomu, že na produkci mazu může mít vliv i jejich strava. Zvlášť, pokud si často dopřávají smažená a hodně tučná jídla. Zkuste se proto zamyslet nad tím, zda nejde i o váš osobní případ. 

Pomůže kvalitní šampon?

To, zda bude šampon na mastné vlasy účinný závisí na tom, jaké je jeho složení. Většinou je chemické, jinak by nemělo takovou sílu vlasy odmastit. (Obvykle se v něm najde i nějaké to démonizované SLS, kterému se snažíme spíš vyhýbat.) Někomu to možná nevadí, ale jsou mezi námi jedinci, kteří to berou jako nepřekonatelnou překážku.

co na mastné vlasy

Babské rady na mastné vlasy

Když už jsme si ukázali, kudy cesta nevede, mrkneme se na to, jaké lidové rady lze proti mastným vlasům použít. Některé z nich znaly už naše maminky a babičky, jiné jsou produktem současného sdílení.

Mastné vlasy zkrotíte:

  • Pořádným šamponováním
  • Používáním přípravků, které nezatěžují vlasy (žádné hutné kondicionéry a masky!)
  • Tím, že si nebudete stále žehlit vlasy (po rovných vlasech klouže maz ještě rychleji)
  • Pravidelným čištěním kartáče na vlasy (může v něm ulpívat maz, který distribuujete do problematických partií)
  • Tím, že nebudete používat přípravky obsahující silikon (opět – vlas se uhladí a maz po něm zase rychle sklouzne)
  • Tím, že si do vlasů nebudete sahat

Také si dávejte dobrý pozor na klobouky a čepice, pod kterými se vaše vlasy zapaří. Buď si je po každém nošení umyjte, nebo si kupte čelenku, či klapky na uši, které vás udrží v teple. 

Závěr

Mastných vlasů se nelze zcela zbavit. Můžete je však podpořit v tom, aby mazu produkovaly co nejméně. Na každého funguje něco trochu jiného, takže budete muset některé postupy prozkoušet. Toho, co vám pomůže se pak nezapomeňte držet.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek

Napsat komentář