Odbarvení vlasů: Na co si dát pozor a jak na to?

V dnešní době má málokdo z nás barvu vlasů, se kterou se narodil. Zvlášť ženy experimentují s blond, uhlově černou nebo s plamennou zrzavou. Ale i s mnoha dalšími odstíny, které dovedou poměrně spolehlivě změnit jejich vzhled. Kvůli zavřeným kadeřnictvím však dámy přistupují k odbarvení vlasů doma. Je to ale bezpečné?

Když přijdete do drogerie, kromě pasty na zuby, šminek nebo sprchového gelu si budete moci vybrat z nepřeberného množství barev na vlasy a odbarvovačů, které slibují snadné zesvětlování vlasů i v domácích podmínkách.

Hodně žen na to slyší, protože chtějí být hezky upravené i bez toho, aby se musely spoléhat na služby kadeřnických salonů. Nejen kvůli nedostatku času, nebo špatné epidemiologické situaci kvůli světové pandemii COVID-19, ale často i kvůli nižším nákladům, které si mohou dovolit vynaložit na svůj zevnějšek.

Pravda je ale taková, že odbarvování je velmi náročný úkol, který se může kdykoliv zvrtnout

Jaká jsou rizika při odbarvování vlasů

Jak už bylo uvedeno výše, domácí odbarvování vlasů na světlejší odstín je poměrně složitá disciplína, z níž ne každá žena vyjde vítězně.

rizika odbarvení vlasů

Nešetrné, nebo nesprávně provedené odbarvování může způsobit:

 • Vysoušení vlasů
 • Roztřepení vlasů
 • Poškození vlasů
 • Větší náchylnost k poškození UV zářením
 • Podráždění pokožky hlavy
 • Zničení vlasového folikulu
 • Ztrátu vlasů

Větší pozor by si měly dát ženy, které mají od přírody tmavší vlasy. Ty může během přechodu na světlejší barvu poškodit i běžně silný odbarvovač. Návštěva kadeřnice může toto poškození minimalizovat, ale není to vždy pravidlem. (Prostě proto, že tmavé vlasy obsahují víc pigmentu, který je nutné redukovat, nebo odstranit.)

Na co si dát pozor

Když se rozhodnete pro zesvětlení svépomocí, určitě si nejprve zjistěte kondici svých vlasů. Pokud jsou viditelně poškozené a roztřepené, odbarvování odložte do doby, dokud nebude vaše kštice ve formě. Začít můžete třeba zkrácením poškozených konečků a aplikací kvalitních masek na vlasy. Do odbarvování se nepouštějte ani v případě, že máte citlivou, nebo jinak podrážděnou pokožku hlavy. (Peroxid by mohl její neutěšený stav ještě zhoršit.) V neposlední řadě se také ujistěte, že netrpíte alergickou reakcí na odbarvovač. To zjistíte tak, že malé množství přípravku nanesete na kůži na vnitřní straně zápěstí.

odbarvení vlasů peroxidem

Jak na odbarvení vlasů

Odbarvení vlasů peroxidem

Některé ženy nedají dopustit na odbarvování klasickým peroxidem, který se dá sehnat v drogerii. Nezapomeňte ale na to, že musíte správně odhadnout jeho sílu a musíte vědět, jak s ním správně pracovat.

Z toho důvodu bychom vám spíše doporučili hotové odbarvovače s peroxidem, které se dají koupit ve formě zesvětlujících barev na vlasy. Jejich výhodou je přesně stanovený postup přípravy, aplikace i doby působení na vlasech. (Tím, že vypadají jako normální barvy na vlasy to celý proces dost zjednodušuje.) Během aplikace odbarvovače s peroxidem mějte při sobě někoho, kdo vám pomůže ho nanést na celou plochu vlasů a hlavy. Vždy mějte nastavenou kuchyňskou minutku, nebo časovač. (Viz doba působení uvedená výrobcem.) Odbarvovač následně důkladně umyjte

Výhodou této metody je nepochybně rychlost a síla odbarvení. Je ale nutné myslet na veškerá výše uvedená rizika.

Odbarvení vlasů bez peroxidu

Pokud vám odbarvení peroxidem z nějakého důvodu nevyhovuje, vyzkoušejte přírodní postupy. Upozorňujeme ale na to, že úroveň zesvětlení bude menší. Také to zabere mnohem více času. (Zesvětlování budete muset opakovat až do chvíle, kdy budete spokojené s výsledkem.) 

odbarvení vlasů bez peroxidu

K přírodnímu zesvětlování vlasů se běžně používá:

 • Citronová šťáva
 • Jablečný ocet
 • Skořice
 • Heřmánkový odvar
 • Med

Většina těchto složek se míchá s vodou. A to včetně medu. Myslete ale na to, že i citronová šťáva může mít na vlasy negativní vliv.

Jak přebarvit odbarvené vlasy

Pokud jste dělaly vše správně, barva na odbarvené vlasy chytne přesně tak, jak má. (Samozřejmě je nutné brát v úvahu, že na některých místech nechá peroxid skvrny, takže výsledek nemusí být dokonale jednolitý.)

Pokud bychom vám ale mohli trochu poradit, kvůli zvýšené zátěži dejte vlasům alespoň několik dnů (lépe týdnů) pokoj a starejte se o to, aby se před barvením dostaly do co nejlepší kondice. Dopřejte jim vlasové zábaly a dostatek vitamínů, bílkovin, minerálních látek a stopových prvků. Nápomocné mohou být i olejové kúry na pokožku hlavy. Dobrý je třeba arganový olej. Jakmile si vlasy trochu oddechnou, obarvěte je podle návodu na krabičce od barvy.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek

Napsat komentář