Atopický ekzém ve vlasech: Příčiny a co pomáhá?

Ekzém je kožní zánět, který má široké spektrum projevů. Nebývá infekční a může (ale také nemusí) za ním být alergická reakce na něco, co se vyskytuje ve vašem okolí. Ekzém se nemusí vyskytovat jen na viditelných místech, ale může se objevit dokonce i ve vlasech. Co se s ním dá dělat? A jak přesně řešit atopický ekzém ve vlasech?

Atopický ekzém není v dnešní době vůbec ničím výjimečným. Odhaduje se, že v naší zemi jím trpí 15-20 % lidí. Nejčastěji jde o děti. Procento lidí s atopickým ekzémem se navíc neustále zvyšuje. 

Jedním z důvodů, proč se u vás atopický ekzém objevil, může být anomálie v nastavení vašeho imunitního systému. Také se ale může jednat o odchylku vaší kůže, která nedovede produkovat látky, které jsou důležité pro normální fungování kožní bariéry. A někdy za to mohou i nervové odchylky, které způsobují svědění kůže atd.

I když atopický ekzém neohrožuje člověka na životě, jeho přítomnost je rušivá. Proto se podíváme na jeho nejčastější spouštěče a povíme vám, co na něj můžete vyzkoušet.

Příčiny vzniku ekzému ve vlasech

Hned na úvod je potřeba si připomenout, že hlavní příčina vězí v odchylkách, o kterých jsme mluvili v úvodu tohoto článku. Vaše pokožka pak může ekzémem reagovat na nějaké konkrétní spouštěče.

ekzém ve vlasech

Mezi viníky patří:

Aby to bylo ještě komplikovanější, u žen hrají velkou roli hormony. Stav atopického ekzému ve vlasech se může zhoršovat v závislosti na menstruačním cyklu, v průběhu těhotenství nebo v období klimakteria.

Atopický ekzém ve vlasech

Ekzém ve vlasech se výrazně odlišuje od lupů. Zatímco u lupů mívá pokožka hlavy normální barvu a jenom se odlupuje, u ekzému bývá pokožka zarudlá, svědivá a mohou se na ní nacházet spojená, nebo oddělená ložiska. Je také docela pravděpodobné, že pokud si objevíte atopický ekzém ve vlasech, najdete ho i na jiných částech těla

V případě, že u sebe něco podobného zaznamenáte, je vhodné se objednat ke kožnímu lékaři, který si vás důkladně prohlédne a navrhne vám několik řešení, která vám mohou pomoci projevy ekzému ve vlasech zmírnit. Léčba může zahrnovat používání speciálních krémů a vlasových přípravků, které mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Jejich mínusem je ale to, že nejsou na přírodní bázi. (Pokud vám to vadí, s lékařem se pokuste najít vhodnou alternativu.)

co pomáhá na ekzém ve vlasech

Co pomáhá na ekzém ve vlasech

Kožní lékař vám může doporučit používání šamponů, které mají ve složení speciální ingredience. Může jít například o kyselinu salicylovou, nebo dokonce o dehet. (I když, máme takový dojem, že ten se už v dnešní době nepoužívá.)

Lékař vám také může doporučit, abyste snížili frekvenci umývání vlasů. Vhodné je i vysušení pokožky hlavy fénem, protože vlhkost může projevy atopického ekzému ve vlasech zhoršovat. 

Po domluvě můžete také zkusit:

  • Nanášet na pokožku hlavy čistý olivový olej
  • Nanášet na pokožku hlavy čistý gel z aloe vera
  • Přijímat ve stravě víc zinku
  • Zvýšit příjem vitamínů A, B a D
  • Zvýšení příjmu nenasycených mastných kyselin omega-3
  • Dlouhodobé užívání probiotik a prebiotik

Pokud se barvíte, zkuste přírodní barvy na vlasy, které by nemusely být pro pokožku hlavy tak agresivní. A pokud to jde, vyhýbejte se nadbytečnému množství stylingových přípravků.

Kde ale začít? Jelikož se říká, že krása a zdraví vychází zevnitř, vždy se zaměřte jako první na svůj jídelníček, ve kterém by mělo být dostatek vitamínů a případně i bylinek. Jejich stabilní příjem dovede pokrýt kromě jiného i dlouhodobé užívání kvalitních doplňků stravy na vlasy, které jsou na přírodní bázi.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek

Napsat komentář