Pupínky ve vlasech: Řekneme vám příčiny vzniku i to, jak se jich zbavit

Zdravá vlasová pokožka je hladká a bez jakýchkoliv strupů a šupinek. Někdy se ale může stát, že se její stav ze dne na den zhorší a udělají se nám na ní pupínky. Co znamenají a jak se jich co nejrychleji zbavit?

Krásná tvář je ta, na které není ani jeden pupínek. A to samé by se dalo říct i o pokožce hlavy. Ačkoliv není pod vlasy obyčejně vidět, pupínky, ani jiné prapodivné jevy na ní rozhodně mít nechceme. Třeba kvůli naší zálibě ve složitých účesech, nebo kvůli pravidelným návštěvám kadeřnického salonu.

V neposlední řadě, pupínky ve vlasech mohou nejednoho z nás znejistit. Laik obvykle nedovede posoudit, kdy se jedná o normální jev a kdy zase o projev vážné nemoci. Vzhledem k tomu, že se o tom mezi lidmi ani nemluví zpravidla ani neví, co by si měl počít.

Pokud vás tohle všechno zajímá, budeme rádi, když budete číst dál.

Co pupínky ve vlasech značí a proč vznikají?

Abychom pochopili podstatu celého problému, začněme na úplném začátku. Celé naše tělo je pokryté kůží. Kůže produkuje v menší, nebo ve větší míře kožní maz. Ten se z ní dostává z pórů. Póry se občas ucpou a způsobí pupínek.

svědivé pupínky ve vlasech

To je přesně ten mechanismus, který lze vztáhnout i na chování naší vlasové pokožky. Jelikož je pokrytá kůží, která produkuje maz, který vychází z pórů, vlivem nedostatečné hygieny, nebo jiných okolností se mohou některé z nich ucpat. A tak vzniknou pupínky. (Pro tento jev se vžil termín akné na pokožce hlavy.)

Póry se mohou ucpat:

  • Odumřelými buňkami
  • Vlasovými přípravky
  • Kvůli nedostatečnému umývání
  • Zapařením hlavy
  • Kvůli kožním problémům

Svědivé pupínky ve vlasech

Pokud máte ve vlasech svědivé pupínky, rozhodně byste měli zpozornět. Může jít o příznak alergické reakce na nějaký přípravek, ale i o zánět vlasových váčků. Ve hře může být i některá z lidských nemocí, jako jsou zarděnky nebo spalničky. (Ty se často nacházejí ve vlasech a na vlasové linii.) V každém případě je rozhodně moudré vyhledat pomoc svého lékaře.

svědivé pupínky ve vlasech

Hnisavé pupínky ve vlasech

Hnisavé pupínky ve vlasech jsou převážně akné. Stačí si jen vzpomenout, kolik hnisu se může nacházet v pupíncích, které se vám udělají čas od času na tváři. I přesto je dobré navštívit dermatologa, který vám poradí s dalším postupem.

Jak se jich zbavit?

S léčbou červených pupínků ve vlasech vám musí pomoci lékař. Především kvůli tomu, že může nejlépe posoudit, zda nejde o projev nějaké jiné nemoci. U klasického akné si ale můžete poradit i sami. Rozhodně ničemu neuškodíte, když si dopřejete víc vitamínu E, který je důležitý pro normální stav kůže. Také přestaňte používat tolik stylingových přípravků a dejte stopků přípravkům na bázi oleje.

Nenoste čepice

Akné na hlavě neprospívá zapařené a teplé prostředí. Proto byste měli zvážit nošení čepic. Pokud vám čelenky a klapky na uši z nějakého důvodu nevyhovují, čepici v zimě nosit můžete. Dávejte ale dobrý pozor na to, abyste si ji v obchodech, v MHD či v autě po nutnou dobu sundali.

Hnisavé pupínky ve vlasech

Češte si vlasy

Pokud je problém způsobený přebytečným množstvím nahromaděného kožního mazu, pomoci by vám mohlo i pravidelnější a důkladnější česání. Během něj se dostane maz od pokožky do délek, takže by nemusel dělat tak závažné problémy.

Reagujte zavčas

Výskyt pupínků ve vlasech nemusí být tak jednoznačného původu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proto, kdykoliv je zaregistrujete, pro svůj vlastní klid se na ně nechte podívat někoho, kdo jim dobře rozumí.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


VlasimoVeniraCurapil


Vlasové hnojivoEvelle365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek

Napsat komentář